Wstecz

Pomnik Zapomnianych Patriotów

Czeska nazwa Památník zapadlých vlastenců
Adres 512 47 Paseky nad Jizerou 121
GPS 50°43'26"N 15°24'2"E (xx km)
681 m nad morzem
Najbliższe centrum informacji Najbliższe centrum informacji: Miejskie Centrum Informacji Rokytnice nad Jizerou (3.6 km)
swipe

Muzeum znajdziemy w otoczeniu pięknej przyrody, w sąsiedztwie kościoła św. Wacława z końca XVIII wieku. Roztaczają się stąd piękne widoki na zachodnie Karkonosze. Muzeum powstało w 1958 r. w pomieszczeniach byłej plebanii dzięki kilkorgu paseckim miłośnikom historii oraz dzięki osobom, które podarowały do zbiorów cenne rodzinne pamiątki. Pierwotnie była to izba pamięci poświęcona ludowemu pisarzowi, lutnikowi i pomocnikowi nauczyciela Věnceslavowi Metelce, którego postać zainspirowała znanego pisarza Karela Václava Raisa do napisania powieści „Zapadlívlastenci” - „Zapomniani patrioci”.


Kategoria muzeum
Usługi sprzedaż drobiazgów i pamiątek, szatnia, WC

Trasy zwiedzania/ wystawa

Opis W 1975 otwarto nową stała wystawę, zapoznającą zwiedzających z bogatymi tradycjami kulturalnymi wsi. W 1979 r. wystawę tę uzupełniono drugą, poświęconą karkonoskiej szkole lutniczej. Poznamy VěnceslavaMetelkę jako jej założyciela, a Paseky jako kolebkę lutnictwa w tym regionie. Unikatowe zbiory instrumentów muzycznych obejmują prace pierwszych paseckichlutników i ich uczniów aż do współczesnych lutników ze słynnych rodówPilařów i Špidlenów. W 2005 rokuwystawa krajoznawcza została przekształcona. Dziś przekazuje o wiele więcej informacji z historii iżycia społecznego wsi, zapoznaje z rzemiosłem i przemysłem funkcjonującymitu od XIX do połowy XX wieku. Obok praktycznych przykładów rzemiosła tkackiego (dwa krosna ręczne), w nowo otwartej pracowni tokarskiej, wyposażonej w tokarkę do obróbki drewna oraz komplet narzędzi z końca XIX wieku,zajrzeć można też w tajniki tokarki. Świadectwem sztuki ludowej jest ruchoma szopka braci Škrabálkówz początku XX w.
Godziny otwarcia
(GMT +2)
  • styczeń-październik, grudzień Wt-Sob 9:00-12:00 13:00-16:00 (samodzielnie bez przewodnika)
  • luty, marzec, lipiec, sierpień Nie 9:00-12:00 13:00-16:00 (samodzielnie bez przewodnika)

Przed zwiedzaniem obiektu zalecamy dla pewności sprawdzić aktualność godzin otwarcia na stronach internetowych obiektu lub telefonicznie u administratora.

zamknięto Teraz nieczynne zgodnie z godzinami otwarcia