Wstecz

Z Harrachova na Orle

(xx km)

Najbliższe centrum informacji Najbliższe centrum informacji: Centrum Informacji Turystycznej Harrachov (4.2 km)
swipe

Średnio skomplikowana trasa o długości 10 km i różnicy wysokości 70 m. Najpierw podjeżdżamy samochodem z Harrachova do Jakuszyc, a następnie już o własnych siłach dotrzemy aż do schroniska Orle.


Liczba dni 1
Przeważa rodzaj transportu pieszo, samochód / motocykl
Pora roku wiosna, lato , jesień

Opis drogi autem: Z Harrachova jedziemy szosą główną w kierunku przejścia granicznego Harrachov - Jakuszyce. Za zabudowaniami byłego przejścia jedziemy dalej ok. 1300 m. Po lewej stronie przy szosie znajdziemy łatwo miejsca do parkowania - na razie bez opłat.

Opis części pieszej: Wchodzimy na asfaltową leśną drogę prowadzącą przez tory - przekraczamy trasę kolejową łącząca Harrachov-Mýtiny ze Szklarską Porębą, która od lata 2010 r. znowu działa. Idziemy szlakiem prawie po równym na rozdroże Dział Izerski. Po odpoczynku idziemy dalej asfaltem - teraz już łagodnie z góry - zielonym szlakiem aż do znanego schroniska Orle na rozdrożu. Po odpoczęciu i obejrzeniu okolic schroniska, które kiedyś było hutą szkła, wracamy tą samą drogą na parking w Jakuszycach.

Możliwy wariant trasy: Trasa nadaje się dla osób niepełnosprawnych w towarzystwie silnej osoby zdrowej z uwagi na zły odcinek drogi o długości ok. 200 m. Z Orla idziemy tą samą drogą dalej, ale już czerwonym szlakiem. Zamiast nawierzchni asfaltowej leśna droga utwardzona. Przechodzimy przez mostek na rzeczce Płonka. Na pierwszym rozdrożu poniżej skręcamy w lewo i znów przez mostek przechodzimy przez tę samą rzeczkę. Idziemy dalej leśną drogą, której stan pogarsza się w gorszą pogodę, w dół na turystyczne przejście graniczne z Czechami. Malowniczą granicę tworzy tu rzeka Izera. Wracamy tą samą drogą na Orle.

Atrakcje:

1. Ośrodek narciarstwa biegowego Jakuszyce

2. Orle

3. Trasa kolejowa Harrachov - Szklarska Poręba